24Stiri.Com - Stiri zilnice - Sport - Horoscop - Actualitate - Politica
Horia Tecau, campion la US Open alaturi de Jean-Julien Rojer: 6-4, 6-3 cu Marc Lopez/Feliciano Lopez
Friday, 08 Sep 2017 21:29 pm

Am asteptat tot anul un titlul de Grand Slam de la Simona Halep, insa dorinta ne-a fost implinita de Horia Tecau: jucatorul nostru a castigat titlul la US Open, la dublu masculin, alaturi de Jean-Julien Rojer. Finala de pe "Arthur Ashe" jucata impotriva perechii Marc Lopez/ Feliciano Lopez (favoriti 11) a fost castigata in doua seturi, scor 6-4, 6-3, dupa o ora si 26 de minute. Horia si Jean si-au trecut astfel in palmares al doilea GS din cariera, dupa victoria de la Wimbledon, din 2015 (Tecau a mai castigat un titlu de Grand Slam, insa la dublu mixt: alaturi de Bethanie Mattek-Sands, la Australian Open in 2012).

Setul II

Un prim game dificil pentru perechea romano-olandeza: adversarii au avut mingi de break pe serviciul lui Horia, insa pana la urma Feliciano si Marc nu au bifat break-ul. Se joaca spectaculos, sunt multe schimburi in apropierea fileului, meciul are un ritm ridicat. Ibericii isi pierd serviciul, Horia si Jean se distanteaza la 3-1...Spaniolii au mai multe mingi de break, insa Tecau si Rojer au fost impecabili la fileu si au reusit sa intoarca soarta game-ului: este 4-1 pentru ai nostri. Se merge fiecare cu serviciul, iar tabela se modifica pana la 5-3, cu Horia urmand sa serveasca. Desi au pierdut primele doua mingi de meci (de la 40-0), Tecau si Rojer au fructificat-o pe a treia...Finala a durat o ora si 26 de minute.

Setul I

Debutul de meci a fost unul echilibrat: am avut cate o sansa de break de echipa. Primii care au reusit insa sa rupa echilibrul au fost ibericii: break-ul a venit in game-ul cu numarul sapte, la scorul de 3-3.

Din fericire, Horia si Jean nu i-au lasat pe adversari sa se distanteze, au bifat rebreak-ul, iar apoi au castigat setul cu 6-4, dupa 40 de minute de la primul punct jucat.